( Sl.novine Hercegovačko-neretvanskog kantona“ br. 9/2009 )

DIO PRVI – OPĆE ODREDBE

Član 1

(Predmet)

Ovim Zakonom uređuje se javni red i mir na području Hercegovačko-neretvanskog kantona (u daljnjem tekstu: Kanton), propisivanje prekršajnih sankcija za postupke i ponašanja kojima se na nedozvoljen način remeti mir, red, normalan način života građana, stvara nemir, neraspoloženje, uznemirenost, narušava ili ugrožava njihova sigurnost, ličnost i dostojanstvo na javnim mjestima, vrijeđa moral, ometa rad organa vlasti, privrednih društava i drugih pravnih lica, pravilno korištenje javnih objekata, ugrožava opća sigurnost imovine i slobode kretanja, ili na drugi sličan način narušava javni red i mir, propisuju uvjeti i postupak za priređivanje bakljade, vatrometa i sličnih priredbi i prikupljanje dobrovoljnih priloga od građana, organa vlasti, privrednih društava i drugih pravnih lica, odnosno prekršaji utvrđeni ovim Zakonom.

Član 2

(Prekršajne sankcije)

(1) Za prekršaje protiv javnog reda i mira, u skladu s odredbama ovog Zakona (u daljnjem tekstu: Zakon), mogu se izreći:

a) novčana kazna,

b) zaštitne mjere oduzimanja predmeta, zabrane vršenja djelatnosti i vanbolničkog liječenja od ovisnosti.

(2) Zaštitne mjere mogu se izreći i ako kazna za prekršaj nije izrečena.

(3) Ukoliko je počinilac prekršaja maloljetnik koji je u vrijeme izvršenja prekršaja navršio 14, a nije navršio 16 godina života (mlađi maloljetnik), mogu se izreći samo vaspitne mjere propisane članom 27. Zakona o prekršajima F BiH.

(4) Malololjetniku koji je u vrijeme izvršenja prekršaja navršio 16, a nije navršio 18 godina života (stariji maloljetnik), mogu se izreći vaspitne mjere i sankcije i mjere propisane u stavu (1) ovog člana.

Član 3

(Značenje izraza)

Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom Zakonu imaju sljedeća značenja:

a) “Javni red i mir” je skup međusobnih odnosa i ponašanja građana i drugih subjekata, kojima se ostvaruju prava i slobode u skladu s međunarodnim standardima o ljudskim pravima.

b) “Javno mjesto” je mjesto na koje je slobodan pristup pojedinačno neodređenim licima bez uvjeta ili pod određenim uvjetima. Pod javnim mjestom podrazumijevaju se ulice, trgovi, ceste, izletišta, pristaništa, čekaonice, ugostiteljske, trgovačke i zanatske radnje, sredstva i objekti javnog prijevoza, sportski stadioni, igrališta, kino-sale, pozorišne i koncertne sale, izložbene prostorije, poslovni objekti fizičkih i pravnih lica i slično, kada se u njima održavaju javne manifestacije, kao i druga mjesta koja u određenom vremenu služe za ovakve svrhe (zemljište ili prostorije gdje se održavaju javni skupovi, priredbe, takmičenja i slično). Vanjski dijelovi kuće i stana u stambenim zgradama izuzetno se smatraju javnim mjestom, ako su dostupna vidiku s javnog mjesta, jedino pod uvjetom kada se u njima ili iz njih muzikom, galamom i vikom narušava javni red i mir u slučajevima posebno propisanim ovim Zakonom.

c) “Drsko ponašanje” je ona radnja ili više radnji koje čine cjelinu, kojima se na drzak način vrijeđaju shvatanja određene sredine i remete ustaljeni međuljudski odnosi (npr. pljuvanje, psovanje, nazivanje pogrdnim imenima i slično).

d) “Naročito drsko ponašanje” je grubo vrijeđanje drugog lica ili drugo bezobzirno ponašanje kojim se ugrožava sigurnost građana, ili kojim se može izazvati osjećanje tjelesne ugroženosti, uznemirenosti ili negodovanje građana, te bezobzirno ponašanje gdje prekršilac u vršenju prekršaja koristi i sredstva koja predstavljaju posebnu opasnost za napadnuti objekat ili okolinu (upotreba boksera u tuči, kratke palice s ugrađenim olovom ili gvožđem, gvozdenim lancem, razbijanje čaša, flaša i drugih rasprskavajućih sredstava u prisustvu drugih, a posebno u ugostiteljskim objektima, lomljenje izloga od stakla u tuči i slično).

e) “Širenje lažnih vijesti” je s umišljajem iznošenje ili pronošenje lažnih vijesti ili tvrdnji, čime se remeti javni red i mir i spokojstvo građana.

f) “Službeno lice” je policijski službenik Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), koji je ovlašten da primjenjuje policijska ovlaštenja propisana Zakonom o policijskim službenicima Hercegovačko-neretvanskog kantona i postupa kao ovlašteno službeno lice prema zakonima o krivičnom postupku u Bosni i Hercegovini. Službeno lice je i lice koje obavlja određene službene poslove i dužnosti na osnovu ovlaštenja predviđenih zakonom ili drugim propisima donesenim na osnovu zakona.

g) “Materijalna dobra” su objekti komunalne infrastrukture od općeg interesa, npr. el. stubovi, saobraćajni znakovi, kontejneri, reklamni panoi itd.

h) “Odavanje prostituciji“, u smislu ovog Zakona, predstavlja svaku radnju ili postupak kojim se na direktan način (odijevanjem, govorom, telefonskim kontaktom, preko sredstava oglašavanja i dr.), nudi ili se pružaju seksualne usluge radi ostvarivanja koristi.

i) “Opojne droge” su prirodno ili sintetički proizvedene materije čijom upotrebom se lice dovodi u stanje omamljenosti i koje su kao takve utvrđene od strane nadležne institucije.

j) “Preglasna muzika” je ona muzika koja prelazi jačinu propisanog zvuka i šuma i koja se reprodukuje iz ugostiteljskih objekata, salona za zabavu, disko klubova ili drugih javnih mjesta i objekata slične namjene otvorenog i zatvorenog tipa, stambenih objekata ili motornih vozila, a koja uznemirava građane i remeti javni red i mir.

k) “Nepotrebna buka“, u smislu ovog Zakona, je proizvođenje zvuka i šuma preko dopuštene granice intenziteta na svim područjima prirodne i izgrađene životne sredine, prostorijama za stanovanje i boravak ljudi, osim u radnim prostorijama, kojom se remeti javni red i mir.

l) “Prosjačenje” je traženje milostinje od drugog u novcu ili kakvoj drugoj koristi.

m) “Lice kojoj je povjereno vođenje radnje” je lice koje je u trenutku vršenja prekršaja zatečena u ugostiteljskom ili drugom objektu da pruža usluge u skladu s namjenom objekta.

Član 4

(Nadležnost za izricanje prekršaja)

Prekršajne sankcije iz člana 2. stava (1) ovog Zakona može izreći sud u prekršajnom postupku, a ovlašteni organ putem izdavanja prekršajnog naloga u skladu s postupkom propisanim Zakonom o prekršajima F BiH (“Službene novine F BiH”, broj: 31/06):

a) neposrednim opažanjem od strane nadležnog službenog lica prilikom inspekcije, nadzora i pregleda,

b) podacima koji su dobiveni uređajima za nadzor ili mjerenje,

c) prilikom inspekcijskog ili drugog nadzora pregledom dokumentacije, prostorija i robe ili na drugi zakonit način, ili

d) na osnovu priznanja o izvršenju prekršaja od strane okrivljenog u nekom drugom sudskom ili administrativnom postupku.

Ovlaštena službena lica mogu utvrditi nastanak prekršaja na jedan od načina kako je to predviđeno u tačkama: a, b, c. i d.

DIO DRUGI – PREKRŠAJI PROTIV JAVNOG REDA I MIRA I PREKRŠAJNE SANKCIJE

Član 5

(Prekršaji i novčane kazne za fizička lica)

(1) Novčanom kaznom od 100,00 KM će se kazniti za prekršaj:

a) ko na javnom mjestu narušava javni red i mir svađom, vikom, nepristojnim ili drskim ponašanjem,

b) čija životinja svojim glasanjem narušava javni red i mir,

c) ko na javnom mjestu, bez odobrenja nadležnog organa, prodaje ili nudi na prodaju ulaznice za sportske i druge priredbe u većoj količini i po cijenama višim od označenih,

d) ko prosjači,

e) ko na javnom mjestu stavi ili drži ispred zgrade ili ograde ili na zgradi ili na ogradi uređaj ili predmet koji može povrijediti prolaznika ili mu nanijeti kakvu štetu, ili ko takav predmet stavi ili izbaci na cestu,

f) ko neopravdano zalazi ili se neopravdano zadržava u zajedničkim prostorijama (stubište, tavan, podrum, ostava, ograđeno dvorište i sl.) stambene zgrade u kojoj ne stanuje, kao i zajedničkim prostorijama obrazovne i druge javne ustanove,

g) ko na javnom mjestu, suprotno pozitivnim zakonskim propisima, pali pirotehnička sredstva, na način da time remeti javni red i mir,

h) ko na javnom mjestu izvodi psa ili druge životinje bez povodca ili brnjice ili ko dovede psa ili druge životinje na mjesto gdje to nije dopušteno,

i) ko na javnom mjestu stvara nepotrebnu buku pojačanim radom motornog vozila, radnih strojeva, upotrebe sirene ili rukovanjem audiovideo i drugim uređajima,

j) ko na javnom mjestu remeti javni red i mir nošenjem, isticanjem slika i crteža ili crtanjem, odnosno ispisivanjem slika, crteža, simbola, tekstova, bez odobrenja ili suprotno odobrenju nadležnog organa,

k) ko na javnom mjestu ističe plakate, objave, oglase i osmrtnice suprotno propisima jedinice lokalne samouprave,

l) ko otpad odlaže bez odobrenja nadležnog organa u zajedničkim prostorijama u stambenim objektima,

m) ko na javnom mjestu izloži intimne dijelove tijela pogledu drugih.

(2) Novčanom kaznom od 200,00 – 500,00 KM će se kazniti za prekršaj:

a) ko u stanu stvara ili izaziva nepotrebnu buku galamom, lupanjem ili puštanjem preglasne muzike uslijed čega dolazi do negodovanja i uznemirenja građana ili stanara u stambenoj zgradi,

b) ko na javnom mjestu daje ili prodaje alkoholna pića pijanom licu, maloljetniku, duševno bolesnom licu ili licu zaostalog duševnog razvoja,

c) ko obmane drugog u pogledu svoje službene ili druge dužnosti, odnosno položaja ili ko upotrijebi lažne lične podatke kao svoje ili ko potvrdi tuđe lažne lične podatke,

d) ko na javnom mjestu namjerno ošteti ili uništi važeći novac u BiH s namjerom da ga omalovaži,

e) ko neovlašteno na javnom mjestu prodaje, kupuje ili nudi važeći novac u BiH ili strani novac ili papire od vrijednosti ili karte za prevoz,

f) ko javno istaknute objave, oglase ili predmete organa vlasti, privrednih društava i drugih pravnih lica uništi, ošteti ili neovlašteno ukloni ili spriječi njihovo isticanje, ili ističe te objave i oglase suprotno propisima jedinice lokalne samouprave,

g) ko se neovlašteno zadržava u blizini prostora i objekata koji su označeni kao zabranjeni za pristup i zadržavanje,

h) ko neovlašteno prikuplja dobrovoljne priloge na javnom mjestu suprotno odredbama člana 14. ovog Zakona,

i) ko odlaže otpad bez odobrenja nadležnog organa kraj javnih cesta, na javnim mjesta ili drugim javnim površinama,

j) ko neovlašteno na javnoj površini trotoara, zelenoj površini ili drugom javnom mjestu postavi ugostiteljsku ili drugu opremu, objekte i zapreke i time remeti javni red i mir ili ometa ili onemogućava promet pješaka,

k) roditelj ili staratelj maloljetnika koji se od strane službenog lica -policijskog službenika zatekne u vremenu od 23,00 do 05,00 sati u zimskom periodu, odnosno od 24,00 do 05,00 sati u ljetnom periodu, na javnom mjestu bez nadzora roditelja ili staratelja ili drugog punoljetnog lica kojoj je roditelj ili staratelj povjerio maloljetnika na čuvanje. Od prethodne odredbe izuzeti su maloljetnici stariji od 15 (petnaest) godina ako su zasnovali radni odnos, zaključili brak ili imaju djece.

l) ko na javnom mjestu uništava zajednička materijalna dobra.

(3) Novčanom kaznom od 400,00 – 700,00 KM će se kazniti za prekršaj:

a) ko na javnom mjestu remeti javni red i mir naročito drskim ponašanjem,

b) ko na javnom mjestu vrijeđa ili omalovažava moralna, vjerska ili nacionalna osjećanja građana ili ističe razlike u rasi, spolu, spolnom opredjeljenju, jeziku, naobrazbi, društvenom položaju ili socijalnom porijeklu i time stvara nemir, neraspoloženje i uznemirenost, te narušava ličnost i dostojanstvo lica,

c) ko neovlašteno nosi oznake službenog lica,

d) vlasnik životinje, ako su prekršajem iz stava

(1) tačka h) prouzrokovane teže posljedice ili narušeno zdravlje i život ljudi,

e) ko na javnom mjestu zlostavlja životinje ili na drugi način nehumano postupa s njima.

(4) Novčanom kaznom od 500,00 – 1.000,00 KM će se kazniti za prekršaj :

a) ko na javnom mjestu remeti javni red i mir izazivanjem, učestvovanjem ili pomaganjem u tuči, zlostavljanjem ili fizičkim napadom na drugog,

b) ko ometa ili omalovažava organe vlasti, privredna društva, odnosno druga pravna lica, koja vrše javna ovlaštenja ili njihovo službeno lice prilikom obavljanja ili u vezi s obavljanjem službe, ili ko ne postupi po određenom zakonitom zahtjevu njihovog službenog lica,

c) ko se odaje prostituciji ili ko koristi usluge prostitucije,

d) ko se na javnom mjestu kocka ili ko mami druge na kocku ili drugu hazardnu igru, tako da igra gubi društveno-zabavni karakter ili ko za to iznajmi, odnosno ustupi prostorije ili ko omogućava maloljetnom licu da igra hazardnu ili drugu sličnu igru ili da se kladi u objektima koji su registrovani za tu vrstu djelatnosti,

e) ko na javnom mjestu uživa-konzumira ili drži radi konzumiranja opojnu drogu ili druga omamljujuća sredstva ili ih na posredan ili neposredan način nudi na konzumiranje,

f) ko navodi na prosjačenje ili organizuje prosjačenje maloljetnog lica, duševno bolesnog lica ili invalidno-hendikepiranog lica, dovodi ili odvodi lice koje vrši prosjačenje,

g) ko bez ostvarivanja koristi navodi, potiče ili namamljuje drugoga na pružanje seksualnih usluga ili na drugi način omogući i njegovu predaju drugome radi pružanja seksualnih usluga, ili bilo na koji način učestvuje u organizovanju ili vođenju pružanja seksualnih usluga ili ko iznajmi, odnosno ustupi prostorije za vršenje prostitucije,

h) ko na javnom mjestu remeti javni red i mir puštanjem preglasne muzike, izvođenjem ili reprodukcijom teksta, pjesama i muzike, bez odobrenja ili suprotno odobrenju nadležnog organa,

i) ko priredi bakljadu, vatromet ili sličnu priredbu bez propisane najave ili odobrenja ili suprotno zabrani nadležnog organa, ili ko ne preduzme mjere osiguranja koje je dužan preduzeti,

j) roditelj ili staratelj koji podstiče maloljetnika ili štićenika na vršenje prekršaja određenih zakonom,

k) roditelj ili staratelj maloljetnika ili štićenika koji je učinio prekršaj protiv javnog reda i mira propisan ovim Zakonom, ako je izvršenje prekršaja posljedica njihovog propuštanja dužnog staranja o maloljetniku ili štićeniku, a u mogućnosti su da takav nadzor obavljaju.

Član 6

(Prekršaji i novčane kazne za pravna lica i odgovorna lica u pravnom licu)

Novčanom kaznom od 2.000,00 – 5.000,00 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice, a novčanom kaznom od 500,00 – 1.000,00 KM će se kazniti odgovorno lice u pravnom licu za prekršaje iz člana 5. stav (1) tačka c), e) i i); stav (2) tačka b), h), i) i j); stav (4) tačka d), g), h) i i).

Član 7

(Usklađivanje radnog vremena i propisivanje limitiranja uređaja za reprodukciju muzike)

(1) Radno vrijeme ugostiteljskih i trgovačkih objekata, salona za zabavu, disko klubova i drugih objekata iste djelatnosti i namjene, propisuje jedinica lokalne samouprave.

(2) Vlada Kantona može na prijedlog Ministarstva preporučiti jedinicama lokalne samouprave usklađivanje radnog vremena objekata iz prethodnog stava kada to zahtjevaju interesi javnog reda i mira.

(3) Predstavnički organ jedinice lokalne samouprave na svom području propisat će obavezno limitiranje uređaja za reprodukciju muzike do nivoa propisane dopuštene buke u ugostiteljskim objektima, salonima za zabavu, disko klubovima i drugim objektima iste ili slične djelatnosti i namjene.

(4) Radnje iz stava (3) ovog člana izvršit će ovlaštena stručna organizacija koju ovlasti nosilac izvršne vlasti u jedinici lokalne samouprave, o trošku vlasnika, odnosno posjednika objekta.

(5) Predstavnički organ jedinice lokalne samouprave, na svom području, može propisati i ograničenja u pogledu instalacije uređaja za reprodukciju zvuka izvan ugostiteljskih objekata, salona za zabavu, disko klubova i drugim objektima iste i slične djelatnosti i namjene.

(6) Privredno društvo ili drugo pravno lice koje ne postupi po odredbama stava (3), (4) i (5) ovog člana, kaznit će se novčanom kaznom od 2.000,00 do 3.000,00 KM.

(7) Za prekršaj iz stava (3),(4) i (5) ovog člana kaznit će se odgovorno lice u preduzeću ili drugom pravnom licu, novčanom kaznom od 600,00 do 800,00 KM.

(8) Posjednik radnje,odnosno poslodavac, koji ne postupi po odredbi stava (3), (4) i (5) ovog člana kaznit će se novčanom kaznom od 600,00 do 800,00 KM, a lice kojem je povjereno vođenje radnje od 400,00 do 600,00 KM.

Član 8

(Obaveza prijavljivanja remećenja javnog reda i mira)

(1) Odgovorno lice u privrednom društvu ili drugom pravnom licu, posjednici radnje (ugostiteljske, zanatske, trgovačke ili druge djelatnosti za koje se izdaje dozvola nadležnog organa) ili lica kojima je povjereno vođenje objekta, dužni su preduzimati mjere za održavanje javnog reda i mira u njihovim poslovnim prostorijama, kada je to moguće bez opasnosti za sebe ili drugog i slučajeve remećenja javnog reda i mira odmah prijaviti nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj stanici.

(2) Privredno društvo ili drugo pravno lice koje ne postupi po odredbama predhodnog stava, kaznit će se novčanom kaznom od 1.000,00 do 2.000,00 KM.

(3) Za prekršaj iz stava (1) ovog člana kaznit će se odgovorno lice u preduzeću ili drugom pravnom licu, novčanom kaznom od 600,00 do 800,00 KM.

(4) Posjednik radnje, poslodavac koji ne postupi po odredbi stava (1) ovog člana, kaznit će se novčanom kaznom od 600,00 do 800,00 KM, a lice kojem je povjereno vođenje radnje od 400,00 do 600,00 KM.

(5) Posjedniku radnje, poslodavcu, te licu kojem je povjereno vođenje radnje, može se na prijedlog Ministarstva izreći zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti.

(6) Ovlaštena službena lica – policijski službenici, kada u obavljanju službenih poslova utvrde da je do narušavanja javnog reda i mira došlo na način opisan u članu 5. stav (4) tačka h) ovog Zakona, usmeno će upozoriti posjednika, poslodavca, odnosno lice kojem je povjereno vođenje radnje da se narušava javni red i mir, odnosno da objekat radi suprotno odluci o radnom vremenu iz člana 7. stav (1) ovog Zakona.

(7) U slučaju kada se posjednik, poslodavac, odnosno lice kojem je povjereno vođenje radnje ogluši o usmeno upozorenje službenog lica – policijskog službenika, službeno lice – policijski službenik izdat će pismenu naredbu o prestanku narušavanja javnog reda i mira, odnosno poštivanje odluke o radnom vremenu objekta.

(8) Za nepoštivanje usmenog upozorenja i pismene naredbe iz stava (6) i (7) ovog člana, a u slučaju ozbiljnijeg narušavanja javnog reda i mira koje prijeti interesima opće sigurnosti, nepostupanja po naredbi službenog lica, te kada to zahtijevaju interesi javnog reda, mira i sigurnosti, rješenjem policijske uprave privremeno će se zatvoriti objekat iz prethodnog stava do 7 dana.

(9) Žalba na rješenje iz prethodnog stava podnosi se Ministarstvu.

(10) Žalba izjavljena protiv rješenja iz prethodnog stava ne odlaže izvršenje.

Član 9

(Oduzimanje predmeta)

(1) Predmeti koji su upotrijebljeni ili su nabavljeni za izvršenje prekršaja ili koji su nastali izvršenjem prekršaja, mogu se oduzeti ako su u vlasništvu počinioca, uz izdanu potvrdu o oduzimanju predmeta.

(2) Predmeti iz stava (1) ovog člana mogu se oduzeti i kad nisu u vlasništvu počinioca, ako to zahtijevaju interesi opće sigurnosti ili razlozi morala.

(3) Novac, predmeti od vrijednosti i imovinska korist postignuta izvršenjem prekršaja, oduzet će se od počinioca.

(4) Ako oduzimanje nije moguće, počinilac se može obavezati da plati novčani iznos koji odgovara postignutoj imovinskoj koristi.

Član 10

(Privremeno oduzimanje predmeta)

(1) Službena lica – policijski službenici Ministarstva, kada u obavljanju službenih poslova saznaju za prekršaj propisan ovim Zakonom, mogu privremeno oduzeti predmete i novac iz stava (1) i (3) člana 9. ovog Zakona, kao i predmete koji mogu poslužiti kao dokaz u prekršajnom postupku.

(2) O privremenom oduzimanju predmeta policijski službenici licu od kojeg su oduzeti predmeti, izdaju potvrdu koja sadrži: naziv i sjedište policijskog organa čiji je policijski službenik oduzeo predmete, naziv, vrstu i količinu oduzetih predmeta, ime i prezime lica od kojeg su oduzeti predmeti i njegovu adresu, razlog oduzimanja, datum, vrijeme i mjesto oduzimanja, pečat i potpis policijskog službenika.

Član 11

(Zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti)

(1) Za prekršaje iz člana 5. stav (4) tačka d), g) i h); člana 7. i člana 8. ovog Zakona, privrednom društvu, drugom pravnom licu i posjedniku radnje može se izreći i zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti u trajanju do 6 (šest) mjeseci.

(2) U slučaju ponovljenog prekršaja iz stava (1), u roku od 1 godine, odgovornom licu ili posjedniku radnje, obavezno će se izreći zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti od 3 (tri) mjeseca do 6 (šest) mjeseci.

(3) Ista mjera će se izreći i ako lice iz stava (1) ovog člana postupi suprotno izrečenoj zaštitnoj mjeri.

(4) Rješenje o izrečenoj zaštitnoj mjeri zabrane obavljanja djelatnosti dostavlja se nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj stanici.

Član 12

(Zaštitna mjera vanbolničkog liječenja od ovisnosti)

(1) Licu koje se odalo uzimanju alkohola ili opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava i zbog te svoje sklonosti i navike vrši prekršaje, a postoji opasnost da će ih ponovo vršiti, može se uz kaznu izreći i zaštitna mjera vanbolničkog liječenja od ovisnosti.

(2) Vanbolničko liječenje provodi se u zdravstvenoj organizaciji ili ustanovi određenoj u rješenju o prekršaju.

(3) Zdravstvena organizacija, odnosno ljekari, koji su liječili lice od alkoholizma i narkomanije dužni su po završetku ili prekidu liječenja odmah o uspjehu, odnosno o prekidu liječenja, izvijestiti nadležni sud koji je izrekao tu zaštitnu mjeru, odnosno policijsku upravu ili policijsku stanicu u kojoj liječeno lice ima prebivalište.

(4) Zdravstvena organizacija, za prekršaj iz stava (3) ovog člana, kaznit će se novčanom kaznom od 1.500,00 do 3.000,00 KM, a odgovorno lice u zdravstvenoj organizaciji novčanom kaznom od 500,00 do 1.000,00 KM.

(5) Lice koje se odbije podvrgnuti vanbolničkom liječenju od alkoholizma i narkomanije ili izbjegava to liječenje, kaznit će se novčanom kaznom od 500,00 KM.

Član 13

(Priređivanje bakljade i vatrometa)

(1) Priređivanje bakljade, vatrometa i sličnih priredbi mora se prijaviti policijskoj upravi ili policijskoj stanici Ministarstva na čijem će se području priredba održati, najkasnije 8 (osam) dana prije održavanja priredbe.

(2) U prijavi, pored ostalog, mora se navesti mjesto, vrijeme i svrha održavanja priredbe, broj baklji, odnosno količina pirotehničkih sredstava koja će se upotrijebiti, podaci o licu koje će rukovati pirotehničkim sredstvima, te mjere osiguranja koje će se preduzeti.

(3) Priređivač je dužan provoditi mjere osiguranja koje mu rješenjem odredi policijska uprava ili policijska stanica.

(4) Policijska uprava ili policijska stanica može zabraniti održavanje priredbe iz stava (1) ovog člana ako to zahtijevaju razlozi javne sigurnosti. U tom slučaju, rješenje o zabrani dostavlja se priređivaču najkasnije 48 sati prije priređivanja bakljade ili vatrometa.

(5) Žalba na rješenje iz prethodnog stava podnosi se Ministarstvu.

(6) Žalba izjavljena protiv rješenja iz stava (3) i (4) ovog člana ne odlaže njihovo izvršenje.

Član 14

(Prikupljanje dobrovoljnih priloga)

(1) Fizička i pravna lica mogu prikupljati dobrovoljne priloge građana, organizacija i zajednica ako za to imaju odobrenje nosioca izvršne vlasti u jedinici lokalne samouprave na čijem području se prilozi prikupljaju.

(2) U zahtjevu kojim se traži odobrenje za prikupljanje dobrovoljnih priloga, pored ostalog, mora se navesti svrha i način prikupljanja, mjere koje će se preduzeti radi osiguranja od eventualnih zloupotreba u vezi s prikupljanjem, vrijeme za koje se traži odobrenje za prikupljanje i područje na kojem će se obavljati prikupljanje.

(3) Privredno društvo, odnosno drugo pravno lice kojemu je odobreno prikupljanje dobrovoljnih priloga, dužno je provesti mjere osiguranja od zloupotrebe koje su određene odobrenjem za prikupljanje dobrovoljnih priloga.

(4) Zahtjev za izdavanje odobrenja za prikupljanje dobrovoljnih priloga može se odbiti ako prikupljanje dobrovoljnih priloga može izazvati uznemirenje građana ili narušiti javni red i mir, ili ako nije opravdana svrha prikupljanja dobrovoljnih priloga.

(5) Daljnje prikupljanje priloga može se zabraniti iz razloga utvrđenih u prethodnom stavu ili ako se utvrdi da se ne provode mjere sigurnosti od zloupotreba ili da su u zahtjevu navedeni netačni podaci o svrsi prikupljanja.

(6) Žalba na rješenje iz prethodnog stava podnosi se Ministarstvu.

(7) Žalba izjavljena protiv rješenja iz stava (6) ne odlaže izvršenje rješenja.

DIO TREĆI – ZAVRŠNE ODREDBE

Član 15

(Ovlaštenje i obaveze drugih organa za donošenje podzakonskih propisa)

(1) Gradsko, odnosno općinsko vijeće može, u skladu s ovim Zakonom, svojom odlukom propisati i druge prekršaje protiv javnog reda i mira.

(2) Organi iz stava (1) ovog člana dužni su u roku od 3 (tri) mjeseca od dana stupanja na snagu ovog Zakona, uskladiti svoje odluke kojima se propisuju prekršaji protiv javnog reda i mira s odredbama ovog Zakona

Član 16

(Donošenje propisa o dopuštenom nivou buke)

Granice intenziteta zvuka i šuma propisuju se posebnim Pravilnikom o dopuštenom nivou buke kojeg donosi Ministarstvo uz predhodnu saglasnost Vlade Kantona.

Član 17

(Ravnopravnost spolova)

Gramatička terminologija u ovom Zakonu podrazumijeva uključivanje oba spola.

Član 18

(Prestanak primjene propisa)

Danom stupanja na snagu ovog Zakona na području Hercegovačko-neretvanskog kantona prestaje važiti Zakon o javnom redu i miru (“Službene novine HNK”, broj: 2/05).

Član 19

(Stupanje na snagu)

Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Službenim novinama Hercegovačko-neretvanskog kantona”.